İlginizi çeken fotoğraflarımı hayatınıza dahil etmek isterseniz lütfen benimle iletişime geçin.

 

Lalehan Uysal

Tohum Fotoğrafçısı

İstanbul’da yaşayan, birçok yayına imza atan bir grafik tasarımcı, yazar, editör ve tohum fotoğrafçısı olarak, bugün kendimi sadece “Tohum Gözlemcisi’ olarak tanımlıyorum. Hayatın sürdürülebilirliğinin öznesi olan tohumların büyüleyici çeşitliliğinin farkedilmesi için makrografik olarak tanımladığım fotoğraflarımla sergiler açıyor, projeler geliştiriyorum.


“Kurda, Kuşa, Aşa... ve Göze!” adı artık sergilerimin değişmezi oldu! 

2022 Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin yürüttüğü projelerde aktif olarak yer alıyorum. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde gazetecilik uygulamaları üzerine dersler veriyorum.

2020 “Buğday’ın Ambarı’ndan Kurda, Kuşa, Aşa” adıyla ekoloji konsepli bir podcast programı hazırlıyor ve sunuyorum. 

 

2018 İlk tohum fotoğrafları sergimi Oxford Üniversitesi’nde 40 yılı aşkın süredir her yıl farklı temalarla gerçekleşen “Oxford Symposium on Food and Cookery”de açtım. Londra’daki sergimi, Türkiye’deki farklı şehirlerde, farklı coğrafyaların topraklarına ait tohumların fotoğraflarıyla açtığım sergiler izledi.

2011-2016 Onur Hava Yolları’nın Onair dergisinin kreatif danışmanlığını üstlendim.

2006 Türkiye’nin ilk ekolojik pazarı olan İstanbul’daki Şişli %100 Ekolojik Pazar’ın kurucularından biri oldum. 

2002 Türkiye’nin Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurucularından biri oldum.

1999-2009 Buğday dergisinin yayına hazırlanmasının yanı sıra, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin kurumsal kimlik çalışmalarını üstlendim. 

 

1997 Buğday Hareketi’ne katılarak ekolojik yaşam alanında projeler, örnekler ve yayınlar geliştirmede aktif rol aldım.

1991-2000 Türk Hava Yolları’nın Skylife dergisinin kreatif direktörlüğünü yaptım. 

 

1985-1990 Türkiye’de dergi yayıncılığının okulu kabul edilen ve başta Nokta, Kadınca, Erkekçe gibi dergilerin yayına hazırlandığı Gelişim Yayınları’nın kreatif departmanında tasarımcı olarak çalıştım. 

 

1980-1985 Mesleğin duayeni olan grafik sanatçısı Mengü Ertel ile çalışmalarda bulundum. 

 

1979-1984 Bauhaus ekolü ile eğitim veren Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda (Bugünkü adıyla Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) grafik tasarım eğitimi aldım. 

 

 

Fotoğraflarımla canlı renklere sahip ve merak uyandıran tohum yapılarını keşfetmek ister misiniz? Gelin, sergilerimi birlikte gezelim!
 

lalehan-uysal.jpeg

Bazen derin sessizliklerde tohumlardan birinin toprağa düştüğünde çıkardığı sesi duyar gibi oluyorum. Kabuğunu çatlatışını, güneşe boynunu uzatan filizin çıtırtısını...

Ben tohumun can seslerini gösteremediğim için fotoğraflarını çekiyorum. Onların bazen narin, ince, kırılgan, uçucu; bazen sert, iri, güçlü; bazen yeşil, kahve, siyah renkleri farkedilsin istiyorum. Tohumların her bir tanesinin inanılmaz tasarlanmış, tarifsiz zenginliklere sahip olduklarını göstermek istiyorum.

Fotoğraflarımdaki tohumların gözümüze dokunduğunda ruhumuzun toprağında yeşereceğine inanıyorum. 

Deklanşöre her bastığımda, Anadolu insanının toprağına tohum serperken ektiğinin sadece insan için değil tüm canlılar için olduğuna dair niyetini tekrarlıyorum: ‘Bu tohumlar kurda, kuşa, aşa...’ Ve sonuna bir kelime daha ekliyorum; ‘… ve göze!’